WOJEWÓDZKA RADA TOWARZYSTW REGIONALNYCH W LUBLINIE
 
Stowarzyszenie, które powstało w 1982 roku. Podstawowym celem Rady jest popularyzowanie idei małych ojczyzn i regionów, upowszechnianie wiedzy o historycznym dorobku ruchu regionalnego województwa lubelskiego, pielęgnowania tradycji regionów i wspieranie ich uczestnictwa w życiu społeczno- kulturalnym województwa w imię dobra państwa polskiego.
HomeAktualnościKonferencjeKonferencja "Przyroda i jej pomniki w małych ojczyznach"

Konferencja "Przyroda i jej pomniki w małych ojczyznach"

W dniach 9-10 czerwca 2018 roku odbyła się w Zwierzyńcu kolejna konferencja zorganizowana przez WRTR w Lublinie. Jej tematem przewodnim było motto: „Przyroda i jej pomniki w Małych Ojczyznach”. Wybór miejsca nie był przypadkowy, bowiem regionaliści przyjęli zaproszenie Dyrekcji Roztoczańskiego Parku Narodowego, która była też współorganizatorem spotkania. Ponad setka uczestników sympozjum reprezentowała Towarzystwa regionalne z terenu całego województwa lubelskiego. Główną ideą przyświecającą spotkaniu była ochrona przyrody w województwie lubelskim oraz angażowanie w ten proces społeczności lokalnych. Tradycyjnie spotkanie rozpoczęło się od odśpiewania przez uczestników hymnu państwowego a następnie konferencję otworzył Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Towarzystw Regionalnych w Lublinie prof. Sławomir Partycki. Następnie kilka słów do uczestników skierowali: mgr inż. Franciszek Cieplak – prezes Towarzystwa Miłośników Zwierzyńca, mgr inż. Andrzej Tittenbrun – dyrektor Roztoczańskiego Parku Narodowego oraz mgr inż. Lucjan Bednarz – nadleśniczy Nadleśnictwa Zwierzyniec. Gośćmi honorowymi spotkania byli: Marcin Zamoyski – były prezydent Zamościa i syn ostatniego Ordynata Ordynacji Zamoyskich – Jana Zamoyskiego (1912-2002) oraz Anna Mikołajko-Rozwałka – prezes Zarządu Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Lublinie.  Po krótkich przemówieniach organizatorów przewodniczący WRTR prof. Partycki wręczył nominacje zespołowi redakcyjnemu „Regionu Lubelskiego”.  Na łamach czasopisma będą prezentowane artykuły dotyczące historii Ziemi Lubelskiej oraz poruszane inne wątki z różnych dyscyplin naukowych związane z szeroko rozumianą problematyką „Małych Ojczyzn”. Pierwszy numer czasopisma ma się ukazać już jesienią tego roku.
W części naukowej konferencji uczestnicy wysłuchali  pięciu referatów, które zostały przyjęte z dużym zainteresowaniem.  Ks. prof.  Stanisław Zięba (KUL) w swoim wystąpieniu „Przyroda realnością czy fikcją?” zastanawiał się nad tym jak postrzegamy przyrodę oraz przedstawił pewne koncepcje odnoście roli i miejsca człowieka w przyrodzie. Prof. dr hab. Zenon Roskal (KUL) – „Zasady indywiduacji obiektów świata przyrody” omówił pewne prawa funkcjonujące w świecie przyrody zaś dr hab. Dariusz Wadowski (KUL) – „Obiekty przyrody jako nośniki znaczeń symbolicznych” scharakteryzował postrzeganie przyrody w różnych kulturach i epokach historycznych. W drugiej części głos zabrali mgr inż. Ryszard Teterycz (Nadleśnictwo Zwierzyniec) – „Podstawowe pojęcia przyrodnicze” , „Ochrona przyrody w lasach Lubelszczyzny” , mgr inż. Andrzej Tittenbrun (RPN w Zwierzyńcu) – „Roztoczański Park Narodowy rdzeniem systemu ochrony roztocza” – prelegenci omówili sposoby ochrony przyrody oraz podejmowane działania w Polsce i Roztoczańskim Parku Narodowym. Kolejnym punktem programu była projekcja filmu pt. „Mała Zagłada”, którego fabuła dotyczyła losów mieszkańców wsi Sochy zniszczonej wskutek ataku lotniczego w czerwcu 1943 roku. Film wywołał wielkie poruszenie wśród uczestników spotkania, zaś dyskusja odnośnie jego fabuły i pewnej wizji reżyserskiej była jednym z wątków dyskusji toczącej się w kuluarach i przy ognisku.
Drugi dzień konferencji rozpoczął się od udziału uczestników we mszy świętej w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Zwierzyńcu. Nabożeństwo miało specjalną oprawę bowiem w jego trakcie została poświęcona tablica ufundowana przez Rektora Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni dla podkreślenia 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę oraz związków mieszkańców Ziemi Zwierzynieckiej z Morzem Bałtyckim. Po nabożeństwie delegacja organizatorów konferencji złożyła kwiaty przy Pomniku Krzyżu Niepodległości oraz Pomniku Pamięci Poległych Leśników. Następnie burmistrz Zwierzyńca – Jan Skiba oprowadził uczestników konferencji po miasteczku opowiadając o jego historii i walorach turystyczno-krajobrazowych. Taka forma prezentacji miasta przypadła wszystkim do gustu i nawet proponowano, by stała się stałym punktem w kolejnych tego typu spotkaniach.  Wszyscy podkreślali, że Pan Burmistrz przytacza historie i fakty, o których nie można przeczytać w przewodnikach, a jedynie miejscowa społeczność wie o tym znacznie szerzej.
Z racji tego , że organizatorzy przygotowali moc atrakcji uczestnicy musieli dokonać wyboru co do formy dalszego uczestnictwa w zwiedzaniu miasteczka. Podzielono się na trzy grupy. Pierwsza odwiedziła wyłuszczarnię szyszek, druga odwiedziła pawilony Muzeum Roztoczańskiego Parku Narodowego, zaś trzecia udała się do rezerwatu Bukowa Góra.
Wszyscy uczestnicy wyjeżdżali ze Zwierzyńca w doskonałych nastrojach i podkreślali znakomitą pracę organizatorów konferencji: WRTR, WOK Lublin oraz Dyrekcji RPN. Specjalne podziękowania złożone zostały Panu Andrzejowi Cieplakowi – prezesowi Towarzystwa Miłośników Zwierzyńca, który był jednym z pomysłodawców konferencji i spirytus movens całego spotkania.