WOJEWÓDZKA RADA TOWARZYSTW REGIONALNYCH W LUBLINIE
 
Stowarzyszenie, które powstało w 1982 roku. Podstawowym celem Rady jest popularyzowanie idei małych ojczyzn i regionów, upowszechnianie wiedzy o historycznym dorobku ruchu regionalnego województwa lubelskiego, pielęgnowania tradycji regionów i wspieranie ich uczestnictwa w życiu społeczno- kulturalnym województwa w imię dobra państwa polskiego.
HomeAktualnościKonferencjeKonferencja w Opolu Lubelskim

Konferencja w Opolu Lubelskim

W dniach 23-24 lutego 2019 roku Regionaliści z Województwa Lubelskiego zgromadzili się w Opolu Lubelskim na konferencji pod hasłem "Lubelszczyzna w lecie 1944 r. Oczekiwania a rzeczywistość społeczno - polityczna".

            Organizatorami wydarzenia byli: Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie, Wojewódzka Rada Towarzystw Regionalnych, Miasto Opole Lubelskie, Opolskie Centrum Kultury, Towarzystwo Przyjaciół Opola Lubelskiego.

            Uroczystego otwarcia konferencji dokonał pan prof. Marian Surdacki – Przewodniczący WRTR. Głos zabrali również współorganizatorzy i zaproszeni goście: pan Waldemar Gogół – Zastępca Burmistrza Opola Lubelskiego, pani Agnieszka Dec – Naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia, Kultury i Sportu Starostwa Opolskiego, pan Marek Plis – Prezes Towarzystwa Przyjaciół Opola Lubelskiego oraz pan prof. Edward Mierzwa.

            Następnie rozpoczęła się część naukowa konferencji, na której wysłuchać można było referatów dotyczących znaczących postaci i dramatycznych wydarzeń, jakie na Lubelszczyźnie rozgrywały się latem 1944 roku. W pierwszej części konferencji prof. Waldemar Kozyra z UMCS przedstawił struktury cywilne Polskiego Państwa Podziemnego na Lubelszczyźnie i ich likwidację przez władze sowieckie w lipcu i sierpniu 1944 roku. Następnie dr Janusz Kłapeć z IPN Oddział w Lublinie omówił realizację planu "Burza" na Lubelszczyźnie latem 1944 roku.

Tematem dwóch kolejnych referatów były zagadnienia zwiazane z powojenną historią Opola Lubelskiego. Tajne nauczanie i założenie szkoły średniej w Opolu Lubelskim w 1944 roku omówił dr hab. Mariusz Ausz (UMCS), zaś dr Hubert Mącik, Miejski Konserwator Zabytków przedstawił karjobraz Opola Lubelskiego i okolicy w latach 40.XX wieku.

            Ostatnim punktem sobotnich obrad było zwiedzanie Pałacu Lubomirskich w Opolu Lubelskim, w którym obecnie mieści się Liceum im. Adama Mickiewicza.

            Pierwszy dzień konferencji zakończył się kolacją, dyskusją, wymianą doświadczeń, .

            Drugi dzień obrad rozpoczął się od udziału we mszy świętej w kościele p.w. Wniebowzięcia NMP w Opolu Lubelskim. Po mszy realizowane było poznawanie walorów maista Opola i jego okolic: zwiedzano kościół i zespół klasztorny, Pałac Kleniewskich w Kluczkowicach, kamieniołomy nad Wisłą, nowy most na Wiśle oraz ciągnące się aż po horyzont, choć jeszcze w zimowej szarości, rozległe sady owocowe, gospodarcza wizytówka Ziemi Opolskiej.

            Następnie w Opolskim Centrum Kultury pan Sławomir Plis – Burmistrz Opola Lubelskiego ukazał najnowsze inwestycje poczynione w Opolu Lubelskim, a pani Agnieszka Dec w telegraficznym skrócie zaprezentowała gospoarcze i kulturowe walory opolskiej ziemi, a dorobek Towarzystwa Przyjciół Miasta Opola przedstawił Prezes pan Marek Plis.

            Wspaniałą ucztę duchową przygotowała opolska grupa teatralna "Pokolenie", prezentując zebranym sztukę "Betlejem Polskie" wg Lucjana Rydla.

            Pełni nowych doświadczeń i wrażeń, wzbogaceni nowym ładunkiem wiedzy, zmotywowani do dalszych działań w swoich małych ojczyznach Regionaliści Województwa Lubelskiego zakończyli kolejną konferencję.