Archiwum

Nowy Zarząd WRTR

W dniu 6 października 2018 roku w Międzyrzecu Podlaskim odbyło się Walne Zgromadzenie WRTR.

Podczas tego spotkania wybrano nowe władze.

W Zarządzie WRTR zasiedli:

Prof. Marian Surdacki - Przewodniczący

Prof. Andrzej Wac-Włodarczyk - I Zastępca Przewodniczącego

Teresa Woszczek - II Zastępca Przewodniczącego

Grażyna Gliwka - Sekretarz

Maria Muller - Skarbnik

Prof. Sławomir Partycki - Członek

Płk. Andrzej Marciniuk - Członek

Życzenia Wielkanocne

Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych wszelkiej pomyślności, wielu radosnych chwil spędzonych w gronie najbliższych, pogody ducha, wszelkiego dobra oraz spełnienia planów osobistych i zawodowych życzy Zarząd Wojewódzkiej Rady Towarzystw Regionalnych

Konferencja "Henryk Sienkiewicz nauczyciel pokoleń"

„Henryk Sienkiewicz nauczycielem pokoleń„

7-8 marca 2015 r.

Wola Gułowska

Czytaj więcej...

Rozstrzygnięcie Wojewódzkiego Konkursu Literacko-Plastycznego

Mamy już wyniki konkursu organizowanego przez Wojewódzką Radę Towarzystw Regionalnych w Lublinie "Zwyczaje i obrzędy naszych dziadków". Konkurs literacko-plastyczny cieszył się dużym powodzeniem i był skierowany do przedszkoli oraz uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. W kategorii literackiej wpłynęło 38 prac, natomiast w konkursie plastycznym aż 146. Poniżej prezentujemy protokoły komisji konkursowej.

Czytaj więcej...

XIII Sejmik Towarzystw Regionalnych Lubelszczyzny

POTOK WIELKI 3-5 PAŹDZIERNIKA 2014 R.

 

Produkty i usługi lokalne w strategii rozwoju małej ojczyzny

Czytaj więcej...

Konferencja "Uniwersalistyczne motywy w twórczości Stefana Żeromskiego" 14-15 czerwca 2014 r. Nałęczów

W dniach 14-15 czerwca 2014 roku na gościnnej ziemi nałęczowskiej odbyła się konferencja organizowana przez Wojewódzką Radę Towarzystw Regionalnych w Lublinie, Towarzystwo Przyjaciół Nałęczowa oraz Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie pod hasłem „Uniwersalistyczne motywy w twórczości Stefana Żeromskiego”. Uczestników z wielką serdecznością przyjął ks. Piotr Kot w pięknie usytuowanym Archidiecezjalnym Domu Rekolekcyjnym na Jabłuszku. Konferencja odbyła się pod honorowym patronatem Starosty Powiatu Puławskiego- Pana Witolda Popiołka oraz Burmistrza Nałęczowa- Pana Andrzeja Ćwieka.

Czytaj więcej...

Wojewódzki Konkurs Literacko-Plastyczny

Serdecznie zapraszamy do udziału w  Wojewódzkim Konkursie Literacko-Plastycznym ,, Zwyczaje i obrzędy naszych dziadków"

Czytaj więcej...

Mam w rodzinie bohatera- Bartłoniej Krawiec

„Niech pamięć o nim żyje w nas- niezwykłe losy Tadeusza Rybczyńskiego, pilota Dywizjonu 308”

 

Tadeusz Rybczyński urodził się 31 lipca 1919 roku w Woli Siennickiej, w powiecie krasnostawskim. Pochodził ze skromnie żyjącej rodziny chłopskiej. Był wybitnie uzdolnionym uczniem, którego zauważył nauczyciel Antoni Koczon „Górny”, późniejszy żołnierz oddziału szturmowego ZWZ Szczebrzeszyn. Przekonał on rodziców chłopca, by pozwolili mu się dalej kształcić i wysłał dokumenty ucznia do Szkoły Podoficerskiej Piechoty dla Małoletnich w Koninie. Tadeusz Rybczyński, biedny, wiejski chłopak, pochodzący z małej wsi na Lubelszczyźnie,  rozpoczął naukę w tej elitarnej szkole w 1934 roku. Był tam wyróżniającym się uczniem i już w 1937 roku awansował do stopnia kaprala. Rok później rozpoczął naukę w szkole Pilotów w Lidzie i uzyskał specjalność pilota.

Czytaj więcej...

Mam w rodzinie bohatera- Karolina Boryga

,, Mój dziadzio, czyli : Mam w rodzinie bohatera"(!)

Wojna to czas, który kojarzony jest przez wielu ludzi ze strachem, bólem rozstania z bliskimi, wieloma tragediami i śmiercią. W każdym, kto przeżył wojnę, trwale odciśnięte są w pamięci chwile z tamtego czasu. Wielu naocznych świadków żyje jeszcze do dziś i przekazuje ustnie swoją historię wojenną. Takiej opowieści o czasach II wojny światowej wysłuchałam z ust mojego pradziadka Władysława Wójcika.

Czytaj więcej...

Mam w rodzinie bohatera- Mateusz Kwiecień

Nazywam się Mateusz Kwiecień i chodzę do V klasy. Mieszkam z moimi rodzicami i dziadkami w Krężnicy Jarej. Bardzo lubię historię i kiedy na lekcji Pani opowiadała nam o konkursie ,, Mam w rodzinie bohatera” pomyślałem, że to ciekawe i może spróbuję. Przypomniałem sobie, że jeszcze w 3 klasie przyniosłem kiedyś na lekcję stare zdjęcia rodzinne, bo rozmawialiśmy wtedy o drzewie genealogicznym. Nie bardzo wtedy wiedziałem, co one przedstawiają. Pomyślałem, ze teraz muszę się o nich dowiedzieć więcej, bo mam od kogo. Od kilkunastu lat mieszka z nami moja prababcia, mama mojej babci i babcia mojego taty. Ma na imię Marysia. Dawniej mieszkała w Płocku. Po śmierci mojego pradziadka przyjeżdżała do nas na wakacje, a teraz gdy ma już 90 lat mieszka u nas na stałe. Te stare zdjęcia to właśnie od niej. Porozmawiam dzisiaj z prababcią trochę inaczej niż zwykle, przeprowadzę z nią wywiad.

Czytaj więcej...

Strona 1 z 4