W dniach 14-15 czerwca 2014 roku na gościnnej ziemi nałęczowskiej odbyła się konferencja organizowana przez Wojewódzką Radę Towarzystw Regionalnych w Lublinie, Towarzystwo Przyjaciół Nałęczowa oraz Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie pod hasłem „Uniwersalistyczne motywy w twórczości Stefana Żeromskiego”. Uczestników z wielką serdecznością przyjął ks. Piotr Kot w pięknie usytuowanym Archidiecezjalnym Domu Rekolekcyjnym na Jabłuszku. Konferencja odbyła się pod honorowym patronatem Starosty Powiatu Puławskiego- Pana Witolda Popiołka oraz Burmistrza Nałęczowa- Pana Andrzeja Ćwieka.
W pierwszym dniu konferencji po uroczystym odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” w sali kinowej Nałęczowskiego Ośrodka Kultury uczestników przywitał prof. dr hab. Sławomir Partycki- Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Towarzystw Regionalnych w Lublinie, Józef Obroślak- Wicedyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie oraz Jerzy Sołdek- Prezes Towarzystwa Przyjaciół Nałęczowa. W tematykę konferencji w przejmujący sposób uczestników konferencji wprowadzili uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Nałęczowie pod kierownictwem polonistek Pani Aliny Gomółki i Pani Jolanty Woźniakowskiej, prezentując montaż słowno-muzyczny zatytułowany „Stefan Żeromski- serce nienasycone, ostatni wajdelota”.
Dalsza część spotkania regionalistów Lubelszczyzny obfitowała w referaty przygotowane przez wybitnych specjalistów. Z Uniwersytetu w Białymstoku przybyła prof. dr hab. Jolanta Sztachelska. W referacie „Stefan Żeromski- pisarz wielu pokoleń” poruszyła wiele wątków, które wzbudziły refleksję nad kondycją współczesnej kultury i ukazały znaczenie twórczości tego pisarza dla Polaków kiedyś jak i obecnie. Dalsze referaty miały charakter bardziej szczegółowy. Dr Elżbieta Flis-Czerniak z UMCS w wystąpieniu „Polscy rycerze” i uwikłanie w romantyzm. O patriotyzmie i „przeklętych” polskich problemach w twórczości Stefana Żeromskiego” ukazała wątki patriotyczne w twórczości pisarza poddając szczegółowej interpretacji między innymi nowelę „Rozdziobią nas kruki, wrony”. W bogactwo i piękno opisów przyrody związanego z Nałęczowem pisarza wprowadziła uczestników konferencji prof. dr hab. Beata Obsulewicz-Niewińska z KUL prezentując referat „Z „zielnika” Żeromskiego: o ogrodzie”. W trakcie tego wystąpienia na sali powstała szczególna atmosfera, której nie sposób było nie ulec. Refleksje nad ludzką naturą i rozterkami związanymi ze skłonnością do grzechu w twórczości Stefana Żeromskiego w interesujący sposób przedstawił ks. dr Grzegorz Głąb z KUL w referacie „Antropologia pesymistyczna? Koncepcja człowieka w tekstach Stefana Żeromskiego. Dwie obserwacje.” Część merytoryczną zakończyło wystąpienie „Nałęczów miejsce szczególne w życiu i twórczości Stefana Żeromskiego” mgr Marii Mironowicz-Panek – kierownik Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie.
Drugi dzień konferencji tradycyjnie regionaliści rozpoczęli od Mszy Świętej, która odbyła się tym razem w kaplicy Archidiecezjalnego Domu Rekolekcyjnego pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Nałęczowie. W intencji zmarłych regionalistów modlił się ks. Piotr Kot. Historię i uroki Nałęczowa oraz działalność Towarzystwa Przyjaciół Nałęczowa przybliżył uczestnikom konferencji prezes towarzystwa Jerzy Sołdek. Po tym wprowadzeniu regionaliści mieli okazje na własna rękę zetknąć się z pięknem i tradycją ziemi nałęczowskiej w trakcie spaceru oraz zwiedzania Muzeum Stefana Żeromskiego.
Nałęczów już po raz kolejny z wielką gościnnością, pięknem krajobrazu i swoją niezwykłą historią ugościł przedstawicieli towarzystw miłośniczych Lubelszczyzny. I na pewno nie po raz ostatni…
MP