Wydawnictwa Towarzystwa Przyjaciół Janowca

Wydawnictwa ciągłe Towarzystwa:  "Gazeta Janowiecka" - kwartalnik o objętości 12 stron formatu A4. Do końca 2000 roku ukaże się 19 numerów. Nakład gazety wynosi 250 egzemplarzy.

Na całość gazety składa się kilka działów:

- historia Janowca,

- wspomnienia czytelników o swoich losach w czasach minionych,

- aktualności z Życia Towarzystwa i Gminy Janowiec,

- listy,

- sport,

- reklamy.



Redaktorem naczelnym jest dr Krzysztof Szulowski zamieszkały w Janowcu.
"Notatnik Janowiecki" - początkowo ukazywał się dwa razy w roku. Objetość czasopisma wynosiła 50-65 stron formatu A5.

Do obecnej chwili ukazało się 13 numerów. Nakład pojedynczego numeru wynosi 500 egzemplarzy.

Druk wykonywany jest techniką offsetową w drukarni Zakładów Azotowych Puławy S.A.

Dominuje tematyka historyczna w wydaniu popularno-naukowym.

Obok artykułów naukowych, przyczynków i komunikatów, publikowane są materiały źródłowe.

Są ponadto aktualia, dział wspomnień, listy, polemiki i recenzje.

Od 2000 r. (numer podwójny 9-10) zmieniona została częstość wydawania Notatnika na jeden raz w roku, co wpłynęło jednocześnie na zwiększenie objętości wydawnictwa do około 240 stron.

Inicjatorem i redaktorem jest dr Andrzej Szymanek, nauczyciel akademicki. Pracuje na Politechnice Radomskiej. Matematyk z wykształcenia, a z zamiłowania historyk-regionalista. Od lat pasjonuje się historią pogranicza ziemi radomskiej i lubelskiej, skąd wywodzi się jego ojciec.

Dla zainteresowanych tematyką artykułów w Notatniku, zamieszczamy obok spisy treści dotychczasowych numerów.

Numery:

(1) 1/96; (2) 2/96; (3) 1/97;

(4) 2/97; (5) 1/98; (6) 2/98;

(7) 1/99; (8) 2/99;

(9-10) 1-2/00; 11/01; 12/02;

13/03-04; 14/05-07; 15/08

Pozostałe wydawnictwa

"Legendy zamku janowieckiego" - reprint z 1934 r. autorstwa Franciszki Dudzińskiej.

Wydanie broszurowe o objętości 75 stron formatu A6.

Nakład 1500 egz.

"Przewodnik po Janowcu" - reprint z 1930 r. pióra ks. dr Władysława Chrzanowskiego, ówczesnego proboszcza parafii janowieckiej.

Wydanie broszurowe zawierające 32 strony formatu A6. Jest to krótki rys historyczny Janowca.

Nakład 1500 egz.

"Janowiec nad Wisłą" - autorstwa Heleny Tarłowskiej (1910-1993), absolwentki Uniwersytetu Warszawskiego, mgr historii i geografi.

Tekst był pisany w latach 50-tych, jako praca doktorska. Niestety z powodu choroby autorki nie obroniona.

Doc. dr hab. Zofia Jancewicz, kuzynka autorki, w 1996 r. zebrała rękopis i sfinansowała wydanie pracy. Zawiera ona 80 stron formatu A5.

Nakład 1000 egz.

"Pani na sycynie" - Marii Rutkowskiej, wyd. 1998, stron 130 formatu A5.

Są to wspomnienia córki o matce, działaczce oświatowej i kulturalnej na wsi radomskiej na przełomie wieków, pisane w latach 50-tych.

Nakład 500 egz.



"W cieniu kazimierskiej fary" - tomik wierszy Mariusza Jana Kępińskiego debiutującego młodego poety kazimierskiego.

Całość opracował, przygotował do druku i sfinansował dr hab. Andrzej Sas-Jaworski, z wykształcenia przyrodnik, zajmujący sie fotografiką, malarstwem i literaturą - napisał m.in. "Dzieje Żydów kazimierskich".

"Początki miasta Janowiec nad Wisłą. Dokumenty z lat 1537, 1566, 1580" - w opracowaniu i z wstępem prof. Andrzeja Wyrobisza.

Jest to początek bibliofilskiej serii Źródeł Janowieckich.

Praca o objętości około 40 stron została wydana w 140 ponumerowanych egzemplarzach na papierze czerpanym, a pozostała część w ilości 180 sztuk na papierze zwykłym.

"Miasto Janowiec nad Wisłą. Ustrój władz miejskich i stosunki społeczno-ekonomiczne w świetle przywilejów" - autorstwa Grzegorza Janusza, rektora Puławskiej Szkoły Wyższej.

Jest ona niejako uzupełnieniem poprzedniej pozycji.

Objetość opracowania zajmuje około 100 stron.

Nakład 1500 egz.



"Kościół szpitalny św. Cecylii w Janowcu" - opracowanie Jerzego Stocha.


Jest to zarys historii, od założenia i uposażenia fundacji szpitalnej poprzez lokalizację kościoła i zabudowań z nim związanych, do prezentacji sylwetek duchownych i podopiecznych szpitala - przytułku.

Format A5, objętość - 63 strony, 4 fotografie.

Nakład 500 egz.

"I Janowieckie Spotkania Historyczne - Firlejowie" - zbiór referatów z sesji naukowej pod red. A. Szymanka, która odbyła się w dniu 5.06.1999 r. na zamku w Janowcu.

"W publikowanym zbiorze referatyów znajdzie Czytelnik interesujący materiał o wybitniejszych, także mniej znanych członkach rodu Firlejów, ich studiach zagranicznych, karierach urzędniczych, działalności wojskowej w XVI-XVII wieku."

Format A5, objetość - 144 strony, 16 fotografii.

Nakład 500 egz.

"II Janowieckie Spotkania Historyczne - Gospodarcza i kulturotwórcza rola Firlejów - Firlejowie w tradycji lokalnej" - zbiór referatów z sesji naukowej pod red. A. Szymanka, która odbyła się w dniu 27.05.2000 r. na zamku w Janowcu.


Referaty dotyczyły - "pochodzenia rodu Lewartów, ich rozsiedlenia w Małopolsce oraz na Lubelszczyźnie w okresie późnego średniowiecza. Mówiono także o XVI-wiecznych wiejskich społecznościach dóbr firlejowskich w Lubelskiem. Takoż o problematyce dzierżaw królewskich trzymanych przez Firlejów w XVI wieku. Omówiono także działalność urbanizacyjną i działalność edukacyjną rodziny Firlejów w XVI wieku."

Format A5, objetość - 200 stron, 21 fotografii.

Nakład 500 egz.

"Struna bolesnej pamięci - Pani na Sycynie cz. II" - Marii Rutkowskiej

Dalsza część wspomnień córki o matce obejmujących lata okupacji i wczesne lata powojenne oraz wspomnienia z późniejszego okresu.

Format A5, objętość - stron, 19 fotografii.

Nakład 500 egz.

"Szkoła Elementarna w Janowcu, lata 1809-1914" - opracowanie Sebastiana Piątkowskiego

"Ta niecierpliwie oczekiwana praca oświetla nieznane dzieje janowieckiej szkoły w latach 1809-1914.Dowiadujemy się z książki o: "trudnych początkach szkoły" (1809-1830), "nadziejach i rozczarowaniach" (1830-1848), "latach spokojnych" (1848-1869), "drodze do likwidacji" (1869-1876), "latach nocy apuchtinowskiej" (1880-1893), "porażkach i sukcesach" (1893-1914)."

Format A5, objętość - 113 stron, 1 fotografia.

Nakład 500 egz.

"III Janowieckie Spotkania Historyczne - Mecenat kulturalny Firlejów - Firlejowie w tradycji lokalnej Lubelszczyzny" - zbiór referatów z sesji naukowej pod red. A. Szymanka, która odbyła się w dniu 2.06.2001 r. na zamku w Janowcu.

"Tym razem mówiono o mecenacie kulturalnym Firlejów. Referaty wygłosili historycy z Lublina, Warszawy, Köln. Przypomnieli oni zasługi tej rodziny na polu wspierania i promowania działalności kulturalnej, literackiej, artystycznej, urbanistycznej, architektonicznej w Polsce XVI-wiecznej; w Janowcu nad Wisłą w szczególności."

Format A5, objetość - 196 stron, 12 fotografii.

Nakład 500 egz.

"Kościół parafialny w Janowcu"

Jest kolejną pozycją z serii Małe Monografie Janowieckie autorstwa Jerzego Stocha - "(...) historyka, archiwisty, miłośnika i badacza dziejów Janowca nad Wisłą. Autor omawia okoliczności założenia parafii, jej terytorium, uposażenie, bazę materialną, wygląd i dawne wyposażenie kościoła pod wezwaniem św. Stanisława i św. Małgorzaty. Czytamy o ważniejszych wydarzeniach w życiu kościoła i parafii. Poznajemy nazwiska dawnych proboszczów i wikariuszy janowieckich."

Format A5, objętość - 70 stron, 8 fotografii.

Nakład 500 egz.

"IV Janowieckie Spotkania Historyczne - "Parafie rejonu Wisły Środkowej w XII-XIXw. Zarys dziejów parafii w Janowcu nad Wisłą" - zbiór referatów z sesji naukowej pod red. A. Szymanka i F. Jaroszyńskiego, która odbyła się w dniu 15.06.2002 r. na zamku w Janowcu.


"Wygłoszono referaty poświęcone rozwojowi i organizacji sieci parafialnej w rejonie Wisły Środkowej w XII-XVIII wieku, a także aspektom gospodarczym życia tutejszych parafii w końcu XVIII i pierwszej połowie XIX wieku. Tematyka ważna i nie do końca zbadana. Z pewnością zainteresuje regionalistów i historyków lokalnego kościoła."

Format A5, objętość - 263 strony, 11 fotografii.

Nakład 500 egz.

"Miasteczko" Szalom Asz.

Oddając do rąk Czytelnika "Miasteczko" Szaloma Asza - jednego z największych pisarzy tworzących w jidysz - chcemy na nowo odczytać niezwykle barwnie opisane codzienne życie żydowskich mieszkańców sztetl, przybliżyć ten zapomniany, na swój sposób magiczny świat, którego już nie ma.


Wydanie książki wsparli finansowo: Społeczna Fundacja Miasta Kutna; Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej; Petit s.c., skład, druk, oprawa - Lublin; BISE - Bank Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych S.A.; Polmos Lublin S.A.; Maria Andzelm-Kershenbaum - New Jersey; Zofia Jancewicz - Warszawa; Józef Sułek - Kłodzko; Czesław Caryk, "Krokus" - Pająków; "Pod Wietrzną Górą", Restauracja i Hotel - Kazimierz Dolny; Katarzyna i Wojciech Bieńkowscy - Warszawa; Hotel "Waksman" - Lublin

Format A5, objętość - 236 stron, liczne fotografie z Kazimerza Kutna i Janowca.

Nakład 1000 egz.

"ŻYDZI Janowca nad Wisłą, Kazimierza Dolnego i Puław. Fenomen Kulturowy miasteczka - sztetl." V JSH, 28, 06, 2003 r.

Zbiór referatów i komunikatów wygłoszonych podczas sesji naukowej w czasie V JSH.

Poszczególne artykuły ilustrują różne poroblemy z pogranicza histori i kultury żydowskich mieszkańców miejscowości. Ukazują w ogólnych zarysach takie zagadnienia jak historia, literatura, sztuka, handel, aktywność polityczna, Holocaust. Nie było celem zbadanie dziejów Żydów tego regionu w ścisle określonym przedziale czasowym, lecz możliwie szerokie ukazanie spektrum Historii Żydów Janowca, Kazimierza Dolego i Puław (od XVI do lat 40-tych XX wieku), które może przyczynić się do zgłębienia w przyszłosci tej mało jeszcze poznanej tematyki.

Format A5, objętość - 317 stron, fotografie.

Nakład 1000 egz.

"Pani na Sycynie. Z dziejów Rodziny."

"Towarzystwo Przyjaciół Janowca wydaje oto trzeciš część sagi rodu Czaplińskich oraz rodzin z nimi spokrewnionych i spowinowaconych. (...) Na publikację składają się trzy obszerne teksty wspomnień: W zadumie nad przeszłością (Maria Rutkowska); Nie tylko w Zbożennie. Wspomnienia z Polski, Włoch i Francji (Kamila Morżkowska-Laval); Wspomnienia (Alina Czaplińska). (...)

We wspomnieniach trzech kobiet wracają sylwetki osób, które zapisały się w dziejach lokalnych - nie tylko dawnej ziemi radomskiej. Jednak główni bohaterowie wspomnień tutaj kiedyś żyli i umierali. Ich doczesne szczątki spoczywają na wielu okolicznych cmentarzach."

Format A5, objętość - 351 stron, noty genealogiczne

Nakład 1000 egz.

Album "JANOWIEC"

"Myśl wydania albumu o Janowcu zrodziła się przed dziesięcioma laty, razem z powstaniem Towarzystwa Przyjaciół Janowca. Jednakże wersja, którą otrzymają do rąk czytelnicy jest zgoła odmienna od pierwotnej. Miał to być przede wszystkim dokument złożony ze starych, czarno-białych fotogramów, przedstawiający naszą miejscowość i jej mieszkańcow w pierwszej połowie ubiegłego wieku. (...) Należało więc (...) podporządkować się wymogom rynku, przygotowując książkę dla odbiorcy nie tylko związanego z Janowcem. I stąd konieczność zrezygnowania z pierwotnej dokumentalnej formy albumu." (L. Kwasek)


Fotografie: Janusz Szyndler

Format 240x300, objętość - 160 stron

"VI JSH - Tarłowie. Rola i znaczenie rodziny w dziejach ogólnonarodowych i lokalnych XVI-XIXw."

"Niewiele wiemy o rodzie TARŁÓW w ogóle. Można postawić tezę, że przez historyków zostali trochę zapomniani. Może z powodu wyjątkowo rozproszonych źródeł archiwalnych? Ale my tutaj w Janowcu chcemy wskrzesić pamięć historyczną o nich. Stąd dzisiejsze spotkanie, które traktujemy jako pierwsze i chyba nie ostatnie. Być może dzisiejsze spotkanie na zamku w Janowcu - zainspiruje do pracy większej. Być może napiszemy wspólnie kolejną "trylogię", tym razem o Tarłach herbu Topór, którzy w XVI-XVIII stuleciach byli jednymi z możnych Rzeczypospolitej." (A. Szymanek)

Format A5, objętość - 134 strony, nakład 200 egz.

W przygotowaniu znajdują się:

W planach wydawniczych Towarzystwa znajduje się monografia poświęcona cmentarzowi parafialnemu w Janowcu.

Prace inwentaryzacyjne dotyczące cmentarza, jak wcześniej informowaliśmy, zostały prawie ukończone, zatem ich uwieńczeniem stanie się powyższa monografia cmentarza

Jej zarys został już przedstawiony w "Notatniku Janowieckim"

"Dwór w Moniakach" to następna planowana pozycja wydawnicza. Autorką tekstu jest jedna z ostatnich właścicielek znajdującej się obecnie w Janowcu, obok zamku, siedziby ziemiańskiej spod Kraśnika.

Niezbędne będą wznowienia reprintów: "Przewodnika po Janowcu" ks. Władysława Chrzanowskiego oraz "Legend zamku janowieckiego" Franciszki Dudzińskiej.

Możliwości zakupu wydawnictw Towarzystwa

Wszystkich, którzy są zainteresowani zakupem wydawnictw Towarzystwa poprzez internet, prosimy o wypełnienie stosownego formularza.

Można również zamówić publikacje pisząc do nas na adres Towarzystwa, bądź też korzystając z poczty elektronicznej. Zamówienia realizowane będą za zaliczeniem pocztowym.

Towarzystwo posiada konto

w Banku Spółdzielczym w Kazimierzu Dolnym:

Konto: 21 8731 0001 0103 3822 2001 0013

Wydawnictwa Towarzystwa można również nabyć w następujących punktach sprzedaży:

Warwszawa:

Główna Księgarnia Naukowa im. B. Prusa, Krakowskie Przedmieście 7;

Żydowski Instytut Historyczny, ul. Tłomackie 3/5;

Lublin:

Księgarnia Uniwersytecka Sp. zo.o., pl. M. Curie Skłodowskiej 5;

Księgarnia "Skryba" im. K. Szczepańskiego, ul. Rynek 6;

Amit s.c. E. Dardziński, ul. Wieniawska;

Puławy:

Salon Książki Exlibris s.c., ul. Centralna 21d;

Przeds. Dom Książki, Księgarnia, ul. Centralna 9;

Księgarnia Universum, ul. Piłsudskiego 35;

Kazimierz Dolny:

Muzeum Nadwiślańskie - Zamek w Janowcu, Kamienica Celejowska;

PTTK, ul. Rynek 27;

Księgarnia "Tania Książka", ul. Lubelska 5;

Restauracja "U fryzjera", ul. Witkiewicza 2;

Janowiec:

"Dom Chleba" Reypol, Rynek;

Delikatesy "Groszek" M. Jagos, Rynek;

Kiosk "Ruch", Rynek;

Maćkowa Chata - kawiarnia, Rynek;

Sklep Spożywczy, ul. Radomska;

Ceny poszczególnych wydawnictw (u wydawcy) kształtują się następująco:

/ceny obowiązujące od dnia 01.02.2008 r./

"Gazeta Janowiecka" (Nr 1-34) - 1,00 zł

"Gazeta Janowiecka" (od Nr 35) - 1,50-2,00 zł

"Notatnik Janowiecki" (numery 1-8) - 5,00 zł

"Notatnik Janowiecki" (numery 9/10-12) - 15,00 zł

"Notatnik Janowiecki" (numer 13-14) - 20,00 zł

"Notatnik Janowiecki" (numer 15) - ...... zł

"Legendy zamku janowieckiego" - 3,50 zł

"Przewodnik po Janowcu" - 3,00 zł

"Pani na Sycynie" - 10,00 zł

"Janowiec nad Wisłą" - 10,00 zł

"W cieniu kazimierskiej fary" - 7,00 zł

"Dokumenty lokacyjne Janowca" - 30,00 zł (na papierze czerpanym)

"Dokumenty lokacyjne Janowca" - 10,00 zł (na papierze zwykłym)

"Miasto Janowiec nad Wisłą. Ustrój władz miejskich i stosunki społeczno-ekonomiczne w świetle przywilejów" - 10,00 zł

"Kościół szpitalny św. Cecylii w Janowcu" - 10,00 zł

"I Janowieckie Spotkania Historyczne - Firlejowie" - 20,00 zł

"II JSH - Gospodarcza i kulturotworcza rola Firlejów..." - 15,00 zł

"Pani na Sycynie - Struna bolesnej pamięci" - 10,00 zł

"Szkoła Elementarna w Janowcu, lata 1809-1914" - 10,00 zł

"III JSH - Mecenat kulturalny Firlejów - Firlejowie w tradycji lokalnej Lubelszczyzny" - 15,00 zł

"Kościół parafialny w Janowcu" - 10,00 zł

"IV JSH - Parafie rejonu Wisły Środkowej w XII-XIXw. Zarys dziejów parafii w Janowcu nad Wisłą" - 20,00 zł

"Miasteczko" - 40,00 zł

"V JSH - Żydzi Janowca nad Wisłą, Kazimierza Dolnego i Puław. Fenomen Kulturowy miasteczka - sztetl." - 30,00 zł

"Pani na Sycynie. Z dziejów Rodziny" - 25,00 zł

Album "JANOWIEC" - 70,00 zł

"VI JSH - Tarłowie. Rola i znaczenie rodziny w dziejach ogólnonarodowych i lokalnych XVI-XIXw." - 10,00 zł