NOWOŚCI WYDAWNICZE TOWARZYSTW REGIONALNYCH

NOWOŚCI WYDAWNICZE TOWARZYSTW REGIONALNYCH

Książka „Rękodzieło w gminie Wojcieszków” to kolejna naszA propozycja. Autorka Jadwiga Jóźwik, prezes Towarzystwa Przyjaciół Wojcieszkowa zgromadziła sylwetki artystów, twórców ludowych z gminy Wojcieszków oraz zaprezentowała ich prace.

Zaletą książki jest, że autorka potrafiła na przykładzie codziennych prostych zajęć pokazać rzeczy bardzo ważne.

Autorka tak pisze o nich we wstępie „poznanie przeszłości, włączenie się w teraźniejszość i praca dla przyszłości własnego środowiska pozwala głębiej poznać samego siebie, swoje miejsce w środowisku. Dzięki temu człowiek lepiej rozumie innych ludzi, uczy się szanować i akceptować ich odmienność, staje się otwarty na inne kultury”.

Zachęcam gorąco do zapoznania się z malarstwem, rzeźbą tych niezwykłych ludzi. Polecam tym bardziej, iż ludzie w niej przedstawiani wzbudzili we mnie podziw, zachwyt a przede wszystkim posiadaną pasją i dążeniem do prawdy i piękna.

Dorota Patyk

W ostatnim miesiącu na rynku wydawniczym pojawiła się kolejna, już 15 książka regionalisty Ziemi Piaseckiej pana Lucjana Świetlickiego. Historia, biogramy, legendy i notki znad Giełczwi, Radomirki i Sierotki to pozycja, która powinna znaleźć się na półce wszystkich tych, którzy chcą poznać bliżej historię Piask i ich okolic. Autor w ciekawy i przystępny sposób opowiada o dziejach Giełczwi, Rybczewic, Pilaszkowic, Częstoborowic, Stryjna, Brzezic i Siedliszczek i wielu innych osad. Są to opisy wzbogacone licznymi fotografiami i, jak mówi  sam tytuł, notatkami i legendami.

Wiele miejsca zajmuje także dorobek literacki samego autora. Bardzo ciekawym akcentem w tej publikacji są biogramy osób żyjących, jak i tych, którzy odeszli do wieczności, a mają swoje miejsce i wpływ na bieg historii swojej społeczności lokalnej. Przydatny i rzadko spotykany dodatek w takiego rodzaju wydaniach stanowi praca Arkadiusza Cholewy „Walory przyrodnicze doliny rzeki Geiłczwi” – cenny opis parków dworskich i zachowanych pomników wzbogacony kolorowymi fotografiami.

To ciekawe i użyteczne vademecum wyszło dzięki współfinansowaniu i współpracy z Powiatem Świdnickim i wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i gospodarki wodnej w Lublinie.



Łukasz Kiełbasa

Stowarzyszenie Vena Źródło Piski

Danuta Agnieszka Kurczewicz „W galaktyce czasu”

Jest to pierwsza książka autorki, działaczki społecznej Stowarzyszenia Przyjaciół Pawłowa i współredaktorki „Głosu Pawłowa”, w którym debiutowała wierszem w 2007 roku.

Zamieszczone utwory poruszają bardzo różnorodna tematykę. Tomik poezji zawiera głównie lirykę osobistą, analizę czasu a także erotyki. Pisarka dopuszcza nas do bardzo osobistych przemyśleń. Autorka podejmuje również problemy krwawych zbrodni minionych epok, łączy się z Żydami, Polakami i innymi ofiarami wojny. Stąd znajdziemy tu min. Tryptyk poświęcony Irenie Sendlerowej- polskiej działaczce społecznej. Książka wzbogacona jest o rysunki Małgorzaty Kożak.


Opracowanie

Ewa Domańska

Studentka II roku Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej

WSPA w Lublinie