„Wydawnictwa lokalne a integracja małej ojczyzny” Zamość 6-7 marca 2010 r.

KONFERENCJA WOJEWÓDZKIEJ RADY TOWARZYSTW REGIONALNYCH W LUBLINIE - „Wydawnictwa lokalne a integracja małej ojczyzny” Zamość 6-7 marca 2010 r.

Rok 2010 zapowiadał wiele niezwykle fascynujących wydarzeń organizowanych przez Wojewódzką Radę Towarzystw Regionalnych w Lublinie. Pierwsze wyjazdowe spotkanie regionalistów zaplanowano na początek marca. Na zaproszenie WRTR oraz Zamojskiego Towarzystwa RENESANS odpowiedziało wiele osób i nawet mroźna aura nie była w stanie zniechęcić do udziału w konferencji poświęconej wydawnictwom lokalnym.

Towarzystwa miłośnicze działające na terenie Lubelszczyzny w zakresie wydawania prasy i publikacji osiągają bardzo dobre wyniki, co spowodowało, iż podjęty temat okazał się niezwykle ciekawy. Zamysłem organizatorów było przygotowanie szeregu wykładów oraz warsztatów prowadzonych przez fachowców w tej dziedzinie. Nie można zaprzepaścić ogromnego zapału regionalistów w zakresie wydawania publikacji i czasopism. Świadomi tego faktu za cel konferencji przyjęliśmy dążenie do poprawy warsztatu dziennikarskiego i pisarskiego uczestników konferencji oraz przekazanie nowych umiejętności w tym zakresie. Spotkanie niewątpliwie było również szansą na podsumowanie dotychczasowych sukcesów wydawniczych i wskazanie na problemy, z jakimi muszą borykać się wydający czasopisma i książki regionaliści.

Owe zamierzenia poparli, poprzez objęcie konferencji patronatem honorowym, Ks. Bp Wacław Depo- Biskup Ordynariusz Diecezji Zamojsko – Lubaczowskiej, Henryk Matej- Starosta Zamojski oraz Marcin Zamoyski- Prezydent Miasta Zamość.

Pierwszego dnia konferencji w pięknej sali Consulatus w zamojskim ratuszu otwarcia konferencji dokonał prof. zw. dr hab. Sławomir Partycki- prezes WRTR, a uczestników przywitała prezes Zamojskiego Towarzystwa RENESANS Pani Elżbieta Gnyp. Regionaliści mieli możliwość wysłuchania znakomitych referatów. Prof. dr hab. Karol Klauza Dyrektor Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej KUL wygłosił referat nt.: „Język symbolu w publicystyce regionalnej”. Treść tego referatu została przedstawiona w tym wydaniu Regionu Lubelskiego. Dr Anna Sugier-Szerega zaprezentowała „Socjologiczne aspekty budowania tożsamości małych ojczyzn”.

Z zainteresowaniem i nieskrywaną ciekawością uczestnicy czekali na wystąpienie red. Wojciecha Cejrowskiego poświęcone tematyce: „Fenomen kultur lokalnych- upowszechniać czy chronić? Uwagi na bazie doświadczeń podróżniczych”. Druga część dnia zapowiadała się równie interesującą i została poświęcona warsztatom.

W Książnicy Zamojskiej im. St. K. Zamoyskiego odbyło się nadanie Działowi Informacyjnemu Bibliografii i Wiedzy o Regionie imienia Zygmunta Klukowskiego. Zwiedzanie biblioteki oraz wystawy poświęconej Zygmuntowi Klukowskiemu zakończyło się wykładem Dyrektor Książnicy Zamojskiej Pani Danuty Kawałko nt.: „Czasopisma regionalne na Lubelszczyźnie”.

Na dalszą część dnia zaplanowano zajęcia warsztatowe, które rozpoczął prof. dr hab. Karol Klauza nawiązując do zagadnienia „Typologii symboli w integracji regionalnej”. Redaktor Radia Lublin Czesława Borowik prowadziła warsztat nt.: „Integracja małych ojczyzn przez historię. Doświadczenia Centrum Historii Mówionej PR Lublin”, a mgr Grzegorz Winnicki zakończył część warsztatową odnosząc się do tematu „Edytorstwo medialne, zasoby biblioteczne w dziale integracji regionalnej”. Ten pełen wrażeń dzień regionaliści zakończyli wspólnym spotkaniem na uroczystej kolacji, którą uświetnił występ Krasnobrodzkiej Kapeli Ludowej z Krasnobrodu.

Drugi dzień obrad tradycyjnie regionaliści rozpoczęli od uczestnictwa we Mszy Świętej, którą odprawiono w Katedrze p.w. św. Tomasza Apostoła. Pomimo mroźnej aury wszyscy chętnie uczestniczyli w zwiedzaniu Zamościa i szczerze żałowali, iż czas nie pozwalał na odwiedzenie wszystkich ciekawych miejsc w tym mieście.

Ogrom zabytków Zamościa niewątpliwie zachęca do ponownego odwiedzenia tego miejsca. Zachwyceni pięknem zamojskiego rynku udaliśmy się na dalszą część obrad. Wprowadzenie w historię Zamościa dokonało się za sprawą dwóch referatów: mgr Janusz T. Panasiewicz opowiadał o „Zamościu przełomu XVIII/XIX wieku Andrzeju Zamoyskim, Stanisławie Staszicu, Kajetanie Koźmianie”, a dr Jacek Feduszka zaprezentował zagadnienie „Drukarstwa i oficyn wydawniczych w Zamościu i regionie do połowy XX wieku”.

Tematyka poruszana w ramach konferencji spotkała się z wielkim zainteresowaniem ze strony regionalistów. Działalność wydawnicza to jeden z czołowych nurtów działań statutowych miłośniczych organizacji skupionych w ramach Wojewódzkiej Rady Towarzystw Regionalnych. Wiele towarzystw z naszego regionu prowadzi niezwykle prężną działalność wydawniczą.

Powstaje wiele monografii jak również regularnie wydawanych czasopism lokalnych. Należy podkreślić, iż w większości wysiłek ten podejmowany jest przez amatorów, których cechuje niezwykła pasja i chęć zdobywania wiedzy. Możliwość doskonalenia umiejętności dziennikarskich, poprzez wykłady, dyskusje i rozmowy kuluarowe z profesjonalistami okazała się potrzebna. Podjęta tematyka jest tak ważną częścią działań towarzystw regionalnych, iż nieuniknione wydaje się dalsze podejmowanie szkoleń i warsztatów w tym zakresie, co niewątpliwie Wojewódzka Rada Towarzystw Regionalnych będzie czynić. Spotkanie w Zamościu zaowocowało nowymi inspiracjami i uświadomiło nam wszystkim jak ważna dla naszych małych ojczyzn jest ta ochotnicza praca grupy miłośników lokalnej historii i kultury.

 


Magda Parzyszek