„Muzyka Fryderyka Chopina inspiracją pokoleń”

Konferencja Wojewódzkiej Rady Towarzystw Regionalnych w Lublinie - „Muzyka Fryderyka Chopina inspiracją pokoleń” w dniach 22-23 maja 2010 roku w Poniatowej.

W niezwykle gościnnej Poniatowej w dniach 22-23 maja 2010 roku odbyła się dwudniowa konferencja regionalistów Lubelszczyzny, którzy spotkali się by dyskutować i poszerzać swoją wiedzę na temat twórczości wybitnego Polaka- Fryderyka Chopina. Konferencja o wdzięcznym tytule „Muzyka Fryderyka Chopina inspiracją pokoleń” wpisała się w hucznie obchodzony rok chopinowski.

Charakter konferencji był wyjątkowy, gdyż tradycyjnym wykładom i dyskusjom towarzyszyły dźwięki muzyki wybitnego pianisty. Celem konferencji było podniesienie kultury muzycznej w małych ojczyznach i przeniesienie muzyki Fryderyka Chopina, którą zachwyca się cały świat, do gminnych ośrodków. Z dorobku naszego wybitnego pianisty wszyscy jesteśmy dumni, lecz wynoszenie jej na piedestał nie powinno oznaczać, iż kontakt z tą muzyką powinien ograniczać się jedynie do wizyty w teatrze czy filharmonii.

Pierwszego dnia otwarcia konferencji dokonał prof. dr hab. Sławomir Partycki- przewodniczący Wojewódzkiej Rady Towarzystw Regionalnych w Lublinie. Gości przywitał prezes Towarzystwa Przyjaciół Poniatowej Rafał Pastwa oraz wiceprezes Maria Kryk. Już pierwsze wystąpienie zorganizowane w ramach konferencji przykuło uwagę uczestników.

Zagadnienie tańców polskich w twórczości Chopina na licznych przykładach zaprezentował Stanisław Dybowski- redaktor Polskiego Radia, muzykolog, dziennikarz, publicysta, krytyk muzyczny, znawca chopinowski. Regionaliści wysłuchali również referatów: dr Macieja Białasa z UMCS nt.: „Chopin w krainie mitu”, Józefa Obroślaka, wicedyrektora WOK, który mówił nt.: „Międzynarodowe konkursy pianistyczne im. F. Chopina” oraz dr Jolanty Skorek -Münch z KUL- „Liryka wokalna Fryderyka Chopina”. Tego dnia regionaliści wysłuchali również referatu dr hab. Barbary Gogol - Drożniakiewicz prof. KUL nt.: „Romantyczny idiom Koncertów fortepianowych e-moll op. 11 i f-mol op. 21 Fryderyka Chopina”.

Obrady wzbogacone były dużą dozą muzyki, zarówno w trakcie prezentowanych referatów, jak i pomiędzy nimi. Tego dnia mieliśmy przyjemność wysłuchać znanego w Polsce i na świecie zespołu stanowiącego chlubę Poniatowej SZCZYGIEŁKI oraz Orkiestry Smyczkowej KOS. Ten bogaty w atrakcje dzień zakończyła wizyta w Gminnej Bibliotece Publicznej, gdzie regionaliści mieli możliwość zwiedzania wystawy „Spotkania z Fryderykiem Chopinem” zorganizowanej przez Bibliotekę Wojewódzką im. Hieronima Łopacińskiego.

Drugiego dnia konferencji regionaliści uczestniczyli w Mszy Św. w Kościele Ducha Świętego w Poniatowej, którą celebrował ks. proboszcz kanonik Józef Brzozowski. Dalsza część konferencji odbyła się w pięknym Pałacu w Kraczewicach, będącego siedzibą Scholares Minores pro Musica Antiqua SZCZYGIEŁKI. W tym niezwykłym miejscu odbył się na długo pozostający w pamięci recital fortepianowy Katarzyny Kraszewskiej poświęcony w całości utworom Fryderyka Chopina.

Ta znakomita pianistka występuje na licznych scenach w kraju i za granicą oraz uczestniczy w międzynarodowych festiwalach i szkołach mistrzowskich. Koncert zorganizowano przy współpracy z Towarzystwem im. F. Chopina w ramach projektu „200 koncertów na 200-lecie urodzin Fryderyka Chopina” finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dyrygent zespołu Musica Antiqua oraz Orkiestry Kos Pan Witold Danielewicz opowiedział uczestnikom konferencji o swojej 35-letniej pracy w dziecięco-młodzieżowych zespołach muzycznych. O znaczeniu muzyki dla Poniatowej opowiedział również wiceburmistrz Pan Krzysztof Brzeziński, a działalność Towarzystwa Przyjaciół Poniatowej przedstawiła wiceprezes towarzystwa Maria Kryk.

 

Szczególne wrażenie na uczestnikach konferencji wywarła rola Chopina w przeniesieniu muzyki ludowej na największe sceny świata. Twórczość ludowa, z którą Chopin zetknął się już we wczesnym dzieciństwie spędzając wakacje na Mazowszu, stanowiła główne źródło inspiracji dla pianisty. Grupa mazurowa: mazur, kujawiak i oberek pojawia się w wielu utworach skomponowanych przez Chopina.

Niezwykłym doświadczeniem była możliwość wsłuchiwania się w muzykę pianisty i odnajdowania w niej charakterystycznych cech żywiołowego, skocznego i melodyjnego oberka, nieregularnych akcentów rytmicznych i zamaszystości typowej dla mazura czy też wolnego, śpiewnego kujawiaka. Widoczna była satysfakcja uczestników konferencji z tego, iż nauczyli się rozpoznawać elementy tych tańców w muzyce Chopina i dostrzegli tak wyraźnie typowo polską, ludową inspirację muzyki wybitnego pianisty.

Spotkanie regionalistów w Poniatowej niewątpliwie głęboko zapadło w pamięci wszystkim uczestnikom konferencji. Ciekawe referaty, doskonałe występy, niezwykłe miejsca i niezapomniany koncert fortepianowy. Z Poniatowej wyjechaliśmy niezwykle wzbogaceni.


Magda Parzyszek