W dniach 25-26 marca 2017r. w Zespole Szkół nr 8 w Lublinie odbyła się konferencja na temat Lubelskich Szarych Szeregów. Organizatorami wydarzenia była Wojewódzka Rada Towarzystw Regionalnych, Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie, Zespół Szkół nr 8, przy partnerstwie Stowarzyszenia Szarych Szeregów Oddział w Lublinie, Komisji Historycznej Lubelskiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego, Fundacji Niepodległości w Lublinie i Kraśnickiego Towarzystwa Regionalnego.
Konferencja rozpoczęła się od złożenia wieńców i zapalenia zniczy przy pomniku Szarych Szeregów i tablicą hm. Ryszarda Kaczorowskiego. Cześć nieżyjącym oddano minutą ciszy. Pani Dyrektor Grażyna Daniewska w pięknych słowach opisała symbolikę pomnika i znajdujących się pod nim kamyków, które personifikują zmarłych Szaroszeregowców.
Przy asyście zuchów uczestnicy konferencji zostali zaproszeni do wejścia do budynku szkoły, gdzie otwarcia konferencji dokonał prof. Sławomir Partycki – przewodniczący WRTR. Następnie głos zabrali –senator Stanisław Gogacz, wicekurator oświaty Ryszard Golec, główny specjalista ds. kombatantów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego Janusz Malinowski, przedstawiciel prezydenta miasta Lublin Zdzisław Niedbała oraz w imieniu Wojewódzkiego Ośrodka Kultury wicedyrektor Józef Obroślak.
Po oficjalnym otwarciu konferencji miała miejsce część artystyczna w wykonaniu zuchów i harcerzy w koncercie piosenki harcerskiej i patriotycznej „Szare Szeregi są wśród nas…”.
Pierwszy referat wygłosił pan Alojzy Leszek Gzella pt. „Udział lubelskich harcerzy w obronie Lublina we wrześniu 1939r.”, ukazując rolę i wielkie poświęcenie najmłodszych żołnierzy kampanii wrześniowej. Następnie odczyt pt. „Lubelskie harcerstwo w konspiracji w latach 1939-1944” przedstawił dr Janusz Kłapeć, wskazując najważniejsze postulaty konspiracyjne harcerstwa (Dziś – Jutro – Pojutrze) oraz metody walki z okupantem podczas wojny. Pani Grażyna Daniewska przygotowała referat pt. „Historia i działalność. Szare Szeregi w wychowaniu patriotycznym młodzieży szkolnej”, podkreślając tym samym wagę edukowania i wychowywania uczniów w duchu harcerskiego patriotyzmu. Kolejny referat pt. „Harcerki z tamtych lat…” wygłosił hm. Stanisław Dąbrowski, opisując działalność harcerek i ich rolę w funkcjonowaniu harcerstwa. Część referatową zakończył wykład mgr Grażyny Gliwki pt. „Problemy harcerstwa w latach komunizmu. Walka o wpływy w harcerstwie w latach 1941-1950”, dzięki któremu można było się dowiedzieć w jaki sposób władza komunistyczna chciała zniwelować przedwojenną tradycję harcerstwa polskiego i stworzyć organizację odpowiadającą polityce partii.
Drugi dzień konferencji rozpoczął się mszą św. w kościele p.w. Świętego Marcina w Zembrzycach. Była to ceremonia odprawiona w harcerskim duchu, gdyż mszą przewodniczył ksiądz przewodnik Robert Śliż – kapelan lubelskich harcerzy, a asystowali mu zuchy i harcerze. Po mszy świętej część wykładową otworzył referat dr Piotra Gawryszczaka pt. „Szare Szeregi w drugiej konspiracji”, w którym opisał walkę harcerzy z władzą ludową. Zakończeniem dnia był odczyt hm. Stanisława Dąbrowskiego pt. „Komunistyczne represje harcerzy na Lubelszczyźnie”, ukazujący metody stosowane przez władzę centralną w celu zniszczenia idei harcerskiej.
W konferencji wzięło udział wielu uczestników, a ich liczba jest imponująca, gdyż mowa jest tu o ponad 100 osobach. Z wielką radością gościliśmy na konferencji najmłodszych Szaroszeregowców, których wdzięczność za pamięć była wprost wymalowana na ich twarzach.