Jubileusz Biuletynu Towarzystwa Regionalnego Hrubieszowskiego

Biuletyn Towarzystwa Regionalnego Hrubieszowskiego – organ prasowy Towarzystwa jest jednym z najstarszych pism regionalnych ukazujących się na Lubelszczyźnie. Ma ponad pięćdziesięcioletnią tradycję i ciekawą genezę.

 

Powstałe w 1960 r. na bogatych tradycjach staszicowskich Towarzystwo Regionalne Hrubieszowskie zakładało zgodnie z wytycznymi statutu powołanie swojego organu prasowego, który miał spełniać rolę popularyzatora postępowych tradycji i historii Ziemi Hrubieszowskiej oraz informować o działalności Towarzystwa.

 

Zadanie to powierzono działającej przy TRH sekcji publikacji, która już w marcu 1961 r. przygotowała do druku i wydała z datą 1 kwietnia 1961 r. – „Biuletyn Towarzystwa Regionalnego Hrubieszowskiego”. Biuletyn początkowo wydany został na prawie rękopisu w formacie A4 – „tylko do użytku wewnętrznego”. Liczył 43 strony i powielony został w ilości 210 egzemplarzy w Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Hrubieszowie. Zawierał komplet materiałów zjazdowych oraz pracę dr. Zygmunta Bownika – „Jak opracowywać materiały do monografii regionu”.

 

Głównym inicjatorem i redaktorem Biuletynu był Wincenty Piątak pełniący wówczas funkcję sekretarza Zarządu TRH. Piątak zaprojektował również pierwsze drukowane okładki Biuletynu i był pomysłodawcą tytułu „Biuletyn” – którego nazwa nawiązywała do wydawanej od grudnia 1942 r. w konspiracji gazetki AK Okręgu Hrubieszowskiego pod nazwą „Biuletyn Informacyjno – Propagandowy”. Redaktorem gazetki BIP-u był nauczyciel-regionalista hrubieszowski Bolesław Kłembukowski ps. „Berent”, winiety tytułowe okładki graficznie zaprojektował artysta plastyk, członek AK – nauczyciel Tadeusz Jęczmieniowski ps. „Mayer”. Gazetka BIP-u wychodziła do ostatnich dni okupacji hitlerowskiej. Z wiadomych względów Piątak nie mógł wówczas mówić o swoich sympatiach do tradycji akowskich. Następne numery Biuletynu redagował zespół pod kierunkiem doc. dr. Jana Gurby i Wincentego Piątaka. Biuletyn drukowany był w formacie A4 i poza Nr 4(7) Rok 2/1962 drukowany w Lubelskiej Drukarni Prasowej w Lublinie, wszystkie inne numery powielano z matryc kolodionowych w PPRN w Hrubieszowie. Okładki Biuletynu poza Piątakiem projektowali Jerzy Walikowski i Alfred Przybysz, którego opracowanie graficzne do chwili obecnej zdobi okładkę Biuletynu. Redaktorem naczelnym Biuletynu do roku 1997 był prof. Jan Gurba, od 1998 do 2003 r. dr Donat Niewiadomski, od roku 2003 do chwili obecnej redaktorem naczelnym jest Jerzy Krzyżewski - prezes TRH. W roku 1998 nastąpiły zmiany zespołu redakcyjnego, w skład redakcji Biuletynu weszli m.in. naukowcy i regionaliści od dawna związani z Hrubieszowszczyzną, wywodzący się z Moroczyna wybitny historyk sztuki, wykładowca KUL i uczelni krakowskich – prof. Tadeusz Chrzanowski (zm. 24.12.2006 r.), pochodzący z Hrubieszowa architekt, malarz, grafik, niezrównany autor gawęd i popularyzator sztuki, twórca słynnych programów telewizyjnych „Piórkiem i węglem”, prof. Wiktor Zin (zm. 17.05.2007 r.), archeolodzy: prof. Jan Gurba i Andrzej Kokowski – autor sensacyjnych odkryć archeologicznych na ziemi hrubieszowskiej.

 

Od roku 1998 Biuletyn posiada Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictw Ciągłych ISSN. Drukowany jest od Nr 1-2 (116-117) w wydawnictwie „Polihymnia” w Lublinie. Poprawiło to znacznie formę edytorską pisma, nad którą czuwa sekretarz redakcji Bogumiła Dragan – Szkodzińska.

 

Teksty w Biuletynie ilustrowane są fotografiami, kopiami dokumentów, portretami itp. Pierwsza, trzecia i czwarta strona okładki jest kolorowa. W numerach Biuletynu zamieszczane są również kolorowe wkładki ilustrujące treści zamieszczane wewnątrz Biuletynu.

 

Treść publikacji w Biuletynie jest różnorodna, związana jednak tematycznie z regionem hrubieszowskim i zachodzącymi w nim wydarzeniami. Stałymi działami zamieszczonymi w Biuletynie są: Ślady przeszłości, Obchody jubileuszowe, Wpisani w ziemię Hrubieszowską, Pro Memoria, Artykuły i komunikaty.

 

Sytuacja finansowa sprawia, że Biuletyn wydawany jest obecnie w formie łączonej – cztery numery w jednym. Wydawnictwo jest przeważnie realizowane przy wsparciu finansowym Województwa Lubelskiego, Urzędu Miasta i Starostwa w Hrubieszowie oraz sponsorów.

 

Biuletyn obecnie redaguje kolegium redakcyjne: Leszek Bylina (Kraków), Bogumiła Dragan – Szkodzińska (Hrubieszów) – sekretarz, Dorota Grzymała (Hrubieszów), Jan Gurba (Lublin), Andrzej Kokowski (Lublin), Jerzy Krzyżewski (Hrubieszów) – redaktor naczelny, Justyna Wojtiuk (Hrubieszów), Alfred Przybysz (Hrubieszów), Agnieszka Skubis – Rafalska (Werbkowice).

 

Adres redakcji: 22-500 Hrubieszów, ul. 3-go Maja 11, Tel. (84) 696 32 03, skr. pocztowa 13 – pod tym adresem można nabyć „Biuletyn TRH”.