Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Janowca nad Wisłą, Dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, Wójt Gminy Janowiec mają zaszczyt zaprosić na konferencję naukową IX Janowieckie Spotkania Historyczne
Temat konferencji
Lubomirscy - rodu droga na Parnas Rzeczypospolitej
25 czerwca (sobota) 2011 roku, godzina 11.00
Zamek w Janowcu, Sale Domu Północnego
Muzeum Zamek w Janowcu Oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym
24-123 Janowiec, ul. Lubelska 20, tel. 081-8815228
www.muzeumnadwislanskie.pl; www.tpj.janowiec.pl
Program konferencji
11.00. – Koncert
Zespół Muzyki Dawnej AMBITUS pod kier. Ewy Rauner-Bułczyńskiej (Puławy)
„Muzyka dawnej Europy" (XIII-XVII wiek)
11.30 – Otwarcie konferencji:
Tadeusz Kocoń - Wójt Gminy Janowiec,
Wiktor Kowalczyk - p. o. Dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego,
Leszek Kwasek – Prezes Towarzystwa Przyjaciół Janowca nad Wisłą
Wystąpienia
11.45. – Prof. Witold Kłaczewski, Instytut Historii UMCS w Lublinie
Janowiecka linia Lubomirskich na tle dziejów całego rodu
12.15. - Dr Eugeniusz Janas, Instytut Historii UMCS w Lublinie
Lubomirscy w dziejach wojskowych Rzeczypospolitej XVII-XVIII wieku
12.45. - Dr hab. Dariusz Kupisz, Instytut Historii UMCS w Lublinie
Lubomirscy na forum sejmiku sandomierskiego w XVII wieku
13.15. – Przerwa kawowa
13.30. – Dr Jerzy Ternes, Instytut Historii UMCS w Lublinie
Koniec związków Lubomirskich z Janowcem
14.00. – Marek Wiatrowicz, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
Zarys dziejów linii rzeszowskiej rodu Lubomirskich
„Turystyczny Szlak Gniazd Rodowych Lubomirskich" (prezentacja projektu)
14.45. - Dyskusja
Zakończenie sesji
Poczęstunek
Po dłuższej przerwie Wojewódzka Rada Towarzystw Regionalnych wznawia wydawanie „Regionu Lubelskiego”. Pisma o charakterze społeczno – kulturowym, które swoim rodowodem sięga okresu II Rzeczypospolitej Polskiej.
Pierwszy jego numer został wydany w 1928 roku. Po wiośnie zrywu społecznego końca lat osiemdziesiątych możliwym staje się jego kolejna edycja. W tym też okresie następuje odrodzenie ruchu regionalnego. Spontanicznie powstają towarzystwa miłośnicze będące emanacją sił witalnych nagromadzonych w małych ojczyznach. Proces ten nie traci na swoim dynamizmie także w następnych latach. Obecnie Wojewódzka Rada Towarzystw Regionalnych skupia 130 towarzystw na obszarze całego województwa, tworząc osnowę społeczeństwa obywatelskiego w naszym regionie. „ Region Lubelski” chce wydatnie przyczynić się do lepszego poznania historii województwa, jego kultury, życia społecznego i zasobów przyrodniczych.
Ukazywać i budować kapitał intelektualny, na który składa się wiedza o naszym regionie. Bowiem wiedza określa wektory rozwoju w realiach współczesnego świata. Staje się niewyczerpanym zasobem, z którego może korzystać każdy z nas, a szczególnie podmioty czynnie uczestniczące w bieżącym życiu, jak i budujące strategię przyszłości miasta i wsi województwa lubelskiego. Ugruntowana w przeszłości tworzy mocne podwaliny dla kreowania teraźniejszości i przyszłości. Wznawiając wydanie „Regionu Lubelskiego” dołączmy sztafety pokoleń, a szczególnie tej generacji, która kształtowała w okresie dwudziestolecia międzywojennego mocne fundamenty naszego województwa.
Na łamach naszego pisma prezentować będziemy informacje o konferencjach, seminariach, ważnych wydarzeń w życiu regionu. Pokazywać będziemy sylwetki „cichych bohaterów”, dla których praca dla małej ojczyzny stała się sensem społecznego działania. Promować postawy wrażliwe na piękno rodzimej kultury, tradycji i historii. Co nie jest łatwe w dobie powszechnej komercjalizacji i pewnej dewaluacji pracy społecznej.
„Region Lubelski” będzie nowoczesną platformą społecznego komunikowania, kształtującą przestrzeń współpracy różnych środowisk naukowych podejmujących badania nad regionem. Umożliwi prezentację dorobku naukowego profesjonalistów, jak i badaczy czerpiących z bezmiaru wiedzy o swoich lokalnych społecznościach. Głos każdego z nas jest równie ważny, niezależnie od wiedzy, osiągnięć intelektualnych lub naukowych.
Nasze pismo kierujemy do odbiorcy, który twórczo oddziałuje na różne formy aktywności społecznej w regionie. Kształtując zręby współpracy i integracji w wymiarze gminy, powiatu, województwa. Tworzących potencjał partycypacji jednostek i grup w strukturach zbiorowości społecznych w przestrzeni kulturowej, społecznej, gospodarczej i politycznej. Co w wymiarze praktycznym przekłada się na zwiększenie poziomu kapitału społecznego województwa lubelskiego.
Życząc Państwu przyjemnej lektury pozostaję w przekonaniu, że „Region Lubelski” będzie miał wielu życzliwych czytelników w różnych środowiskach. Jednocześnie gorąco zachęcam do współpracy z Redakcją i ruchem regionalnym legitymizującym się ponad stuletnią tradycją w województwie lubelskim.
Sławomir Partycki
Przewodniczący Wojewódzkiej Rady
Towarzystw Regionalnych w Lublinie
Komitet Redakcyjny
Alina Aleksandrowicz, Leon Dyczewski (zastępca redaktora), Grzegorz Jawor (redaktor naczelny), Sławomir Partycki, Magda Parzyszek (sekretarz), Marta Starczyk (sekretarz), Marian Surdacki, Ryszard Szczygieł, Andrzej Wac-Włodarczyk (zastępca redaktora)
Kontakt:
Marta Starczyk, Magda Parzyszek
tel. 081 532 42 07 wew. 34
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.