XIII Zjazd Towarzystw Regionalnych za nami

Trzy lata od ubiegłego Zjazdu Walnego Wojewódzkiej Rady Towarzystw Regionalnych w Lublinie upłynęły wyjątkowo szybko, co można tłumaczyć intensywnością prac podejmowanych na rzecz rozwoju małych ojczyzn. Na trzydniowe spotkanie regionalistów pod hasłem Sakralna kultura materialna w małej ojczyźnie, wyjątkowo organizowane późną wiosną, zaproszenie do działaczy społecznych wystosowali Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie, Wojewódzka Rada Towarzystw Regionalnych oraz Towarzystwo Przyjaciół Kodnia.

 

Zjazd odbył się w dniach 19-21 czerwca 2015 roku w siedzibie jednego z najsłynniejszych w Polsce sanktuariów maryjnych – Domu Pielgrzyma Sanktuarium Matki Boskiej Kodeńskiej w Kodniu. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem przyjął Marszałek Województwa Lubelskiego – Sławomir Sosnowski oraz Wójt Gminy Kodeń – Jerzy Troć.  

            Pierwszy dzień zjazdu miał charakter bardzo uroczysty i jednocześnie naukowy. Otwarcia zjazdu dokonał prof. dr hab. Sławomir Partycki, a słowa uznania względem reprezentantów ruchu regionalnego na Lubelszczyźnie popłynęły z ust Jarosława Szymczyka – Dyrektora Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, dra Artura Sępocha – Dyrektora WOK, Jerzego Trocia – Wójta Gminy Kodeń oraz Jacka Malarskiego – Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Kodnia.

   Zjazd był okazją do uhonorowania regionalistów szczególnie wyróżniających się w zakresie podejmowanej pracy społecznej. Reprezentant Wojewody Lubelskiego – Jarosław Szymczyk wręczył odznaczenia resortowe oraz państwowe. Otrzymali je:

Srebrny Krzyż Zasługi

Józef Tymoszuk – Towarzystwo Przyjaciół Kodnia

Adam Polski – Towarzystwo Przyjaciół Fajsławic

Odznaka Honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej”

Grażyna Gliwa – Towarzystwo Przyjaciół Gminy Niemce

Leszek Kwasek – Towarzystwo Przyjaciół Janowca

Dyplomy Uznania Wojewody Lubelskiego:

  1. Tadeusz Milewski
  2. Emilia Felisiak
  3. Wojciech Dziedzic
  4. Krystyna Zlot
  5. Bożena Tuszyńska-Firlej
  6. Halina Rzepecka
  7. Małgorzata Zińczuk
  8. Zbigniew Gwardiak

Dyplomy Uznania w formie grawertonów przyznane przez Zarząd Województwa Lubelskiego odebrali regionaliści:

  1. Jacek Malarski
  2. Dominik Nazaruk
  3. Andrzej Madej
  4. Filip Jaroszyński
  5. Marek Okoń
  6. Ryszard Jerzy Grafik

Dyplomy Uznania przekazał również Marszałek Województwa Lubelskiego. Otrzymali je:

  1. Małgorzata Sanaluta
  2. Zenon Jakubowski
  3. Andrzej Kulupa
  4. Iwona Hordyjewicz
  5. Zofia Kukuryku
  6. Mirosław Dederko
  7. Anna Łuciuk
  8. Janusz Panasiewicz

Wręczenie nagród stanowiło jeden z dwóch najważniejszych punktów programu, obok referatów przygotowanych przez specjalistów z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. W Społeczną funkcję sztuki sakralnej w społecznościach lokalnych uczestników zjazdu wprowadziła dr Alina Betlej. W dalszej części regionaliści wysłuchali dwóch wystąpień z zakresu historii sztuki: Wizerunki otoczone kultem w XVII-wiecznym Lublinie prof. Ireny Rolskiej oraz Parametry liturgiczne archidiakonatu lubelskiego w świetle źródeł z XVI wieku i najnowszych kwerend autorstwa mgr Izabelli Dybały. Wieczorna część spotkania obfitowała w wydarzenia artystyczne. Najpierw uczestnicy zjazdu oraz społeczność lokalna wysłuchali koncertu w wykonaniu kwartetu męskiego Filharmonii Lubelskiej w pięknych wnętrzach kościoła św. Anny w Kodniu. Koncert pod nazwą W cieniu czerwonych maków stanowił muzyczną opowieść o żołnierzach II Korpusu Polskiego w 45. rocznicę śmierci gen. Władysława Andersa. Zwieńczeniem wieczoru był przygotowany na potrzeby zjazdu koncert Zespołu Śpiewaczego Jarzębina z Zabłocia.

Drugi dzień zjazdu, do przerwy obiadowej, zdominowało Walne Zgromadzenie Wojewódzkiej Rady Towarzystw Regionalnych w Lublinie, w ramach którego ustępujący zarząd uzyskał absolutorium. Wybrano nowe władze stowarzyszenia (Zarząd i Komisja Rewizyjna). W skład nowego Zarządu weszli:

prof. dr hab. Sławomir Partycki – przewodniczący

Jerzy Krzyżewski – I zastępca przewodniczącego

prof. dr hab. Andrzej Wac-Włodarczyk – II zastępca przewodniczącego

Waldemar Gryta – skarbnik

dr Joanna Romanowska – sekretarz

Halina Solecka – członek

Halina Stępniak – członek.

W dalszej części dnia regionaliści mieli okazję w sposób bezpośredni zetknąć się ze sztuką sakralną różnych wyznań, zwiedzając sanktuarium w Kodniu, cerkiew neounicką w Kostomłotach oraz monastyr prawosławny w Jabłecznej.

   W ostatnim dniu zjazdu przewidziano wystąpienia członków towarzystw regionalnych, których wiedza na temat sakralnej kultury materialnej w ich małych ojczyznach jest bardzo bogata. Referat przygotowany przez dra Szczepana Kalinowskiego z Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Międzyrzecu Podlaskim pt. Kodeń w starej ikonografii w imieniu nieobecnego z powodów rodzinnych autora wygłosił jego kolega z TPNwMP mgr Roman Sidorowicz. Kolejne wystąpienia wygłosili członkowie Towarzystwa Przyjaciół Urzędowa. Dr Anna Wnuk opracowała temat Zabytki sakralne dokumenty przeszłości na terenie parafii Popkowice, aprof. dr hab. Marian Surdacki wygłosił referat pt. Obiekty sakralne na terenie parafii Urzędów. Dalsza część obrad została poświęcona miejscu, w którym odbywał się zjazd. W pierwszej kolejności dokonania Towarzystwa Przyjaciół Kodnia na rzecz społeczności lokalnej zaprezentował prezes TPK Jacek Malarski, a następnie wystąpienie pt. Kodeń perła południowego Podlasia zaprezentował Zastępca Wójta Gminy Kodeń Andrzej Krywiński.

            Najważniejszym punktem niedzielnego programu zjazdu była Msza św. w kościele św. Anny w Kodniu pod przewodnictwem o. Bernarda Briksa OMI proboszcza i kustosza Sanktuarium Matki Boskiej Kodeńskiej. Na zakończenie zjazdu widowisko słowno-muzyczne W wiejskiej chacie zaprezentowali uczniowie Zespołu Szkół w Kodniu. Piękna pogoda oraz wspaniały krajobraz Kodnia i okolic sprawiły, że regionaliści wracali do domu nie tylko wyposażeni w zasób wiedzy, ale również wzbogaceni duchowo i estetycznie.

 

dr Magda Parzyszek