XV Zjazd Towarzystw Regionalnych Lubelszczyzny
Wpływ przemysłu na oblicze regionu w XX wieku – konsekwencje dla Urzędowa i okolic.
W dniach 1-3 października 2021 roku na gościnnej Ziemi Urzędowskiej zgromadzili się przedstawiciele Towarzystw Regionalnych Lubelszczyzny. Mimo trwającej pandemii regionaliści nie zawiedli i dość licznie stawili się w Urzędowie. Przybyli nie tylko ze względu na wybory, ale również zaciekawieni tematem wykładów, możliwością pogłębiania swojej wiedzy o regionie, wymiany doświadczeń oraz chęcią spotkania, po tak długiej przerwie.
Organizatorami Zjazdu byli: Wojewódzka Rada Towarzystw Regionalnych w Lublinie oraz Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie. W organizację włączyli się ponadto Towarzystwo Ziemi Urzędowskiej, Burmistrz Miasta Urzędowa oraz Starosta Kraśnicki.
Pierwszym elementem Zjazdu było zwiedzanie Fabryki Łożysk Tocznych w Kraśniku. Wycieczkę poprowadził pracownik BHP oraz przewodnik, który jednocześnie udzielał wszelkich informacji na temat procesu produkcyjnego i poszczególnych wydziałów.
Z Kraśnika Regionaliści udali się na Rynek do Urzędowa. Tu w obecności i w imieniu Włodarzy miasta, powiatu, województwa i WRTR złożone zostały wieńce pod Pomnikiem 100-lecia Odzyskania Niepodległości „Anioł Wolności” oraz pod Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Krótki spacer od Rynku do Ośrodka Kultury był okazją do poznania historii mijanych obiektów.
O godzinie 13.30 uczestnicy Zjazdu oraz zaproszeni goście zgromadzili się w sali Ośrodka Kultury w Urzędowie, gdzie krótkim programem artystycznym przywitali ich uczniowie Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Urzędowie.
Następnie minutą ciszy uczczona pomięć Regionalistów, którzy w ostatnim czasie odeszli do wieczności.
Obrady XV Zjazdu WRTR otworzył Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Towarzystw Regionalnych - prof. Marian Surdacki. Wśród zaproszonych gości na sali byli obecni i głos zabrali m.in. Senator RP – Stanisław Gogacz, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego – Zbigniew Wojciechowski, Starosta Kraśnicki – Andrzej Rolla, Burmistrz Urzędowa - Paweł Dąbrowski, Dyrektor WOK – Artur Sępoch, Prezes Zarządu Fabryki Łożysk Tocznych S.A. - Grzegorz Jasiński.
Ważnym elementem, rozpoczynającym obrady było wręczenie odznaczeń i dyplomów dla wybitnych działaczy popularyzujących regionalne tradycje i idee Małych Ojczyzn. I tak:
Dyplomy Wojewody Lubelskiego otrzymali: Anna Mizak, Andrzej Rolla
Medal Pamiątkowy Województwa Lubelskiego otrzymali: Anna Wnuk-Bednarczyk
Dyplomy Marszałka Województwa Lubelskiego otrzymali: Andrzej Słowik, Ewa Sikora-Chołody
Pierwszego dnia Zjazdu zebrani wysłuchali następujących wykładów:
"Królewski Urzędów. Miasto wyjątkowych ludzi” – prelegent prof. Marian Surdacki, WRTR;
"Wpływ inwestycji strategicznych na rozwój regionalny na wybranych przykładach" – prelegent prof. Jacek Gołębiowski, Katolicki Uniwersytet Jana Pawła II w Lublinie;
"Poniatowa. Obiekty budowlane realizowane w latach 1937 - 1986" – prelegenci – Władysław Mądzik, Edward Stanek;
„COP na Lubelszczyźnie z uwzględnieniem Fabryki Amunicji nr 2 w Dąbrowie Bór” – prelegent Wojciech Chudzik, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli;
„Wpływ kraśnickiej fabryki na rozwój gospodarczy, społeczny i kulturalny regionu” Grzegorz Jankowski, Kraśnickie Towarzystwo Regionalne;
„Budowa miasta łożyskowego” Mirosław Sznajder, dziennikarz.
Po wysłuchaniu referatów miała miejsce dyskusja, zaś po niej uroczysta kolacja.
Sobotnie przedpołudnie poświęcono na wybory do władz WRTR. Po wyborze przewodniczącego i sekretarza Walnego Zgromadzenia, prof. Marian Surdacki dokonał sprawozdania z działalności Wojewódzkiej Rady Towarzystw Regionalnych w Lublinie z ostatniej kadencji Zarządu, następnie Maria Muller przedstawiła sprawozdanie finansowe, a Ryszard Zawadowski sprawozdanie Komisji Rewizyjnej.
Ustępujący Zarząd otrzymał absolutorium.
Prof. Marian Surdacki w kilku ciepłych słowach podziękował zebranym za dotychczasową współpracę, życzył wytrwałości i zapału w pracy na rzecz swoich Małych Ojczyzn.
W wyniku głosowania wybrano na Przewodniczącego Wojewódzkiej Rady Towarzystw Regionalnych w Lublinie prof. dr hab. Mariana Surdackiego.
Wybrano również skład Komisji Rewizyjnej: Ryszard Zawadowski, Marek Plis, Teresa Gutek
Do Sądu Koleżeńskiego zostali wybrani: Mirosław Marek Dederko, Bożena Popiołek, Edward Szwed
Zarząd WRTR ukonstytuował się w następującym składzie:
Prof. dr hab. Marian Surdacki - przewodniczący Zarządu
• Prof. dr hab. inż. Andrzej Jan Wac-Włodarczyk - I zastępca
• Teresa Woszczek - II zastępca
• Grażyna Gliwka – sekretarz
• Hubert Robert Trukan - skarbnik
• Mieczysław Leszek Gajowiak - członek Zarządu
• Bogusław Robert Gałęzowski – członek Zarządu
Sobotnie popołudnie przeznaczono na bliższe poznanie Urzędowa i okolic. Regionaliści odwiedzili między innymi – Wały Urzędowskie, grodzisko w Leszczynie, Sanktuarium św. Otylii, a na parafialnym cmentarzu zapalili znicz i zmówili modlitwę przy grobie PP Domiceli i Ignacego Wośko –Regionalistów wielce zasłużonych nie tylko dla Ziemi Urzędowskiej ale również dla rozwoju ruchu regionalnego na Lubelszczyźnie.
Przed południem trzeciego dnia Zjazdu Pan Tomasz Wyka zapoznał zebranych z działalnością i dorobkiem Towarzystwa Ziemi Urzędowskiej. Następnie Regionaliści uczestniczyli we mszy świętą w kościele pw. św. Mikołaja w Urzędowie.
Ostatnim punktem spotkania była promocja Urzędowa – miasta Królewskiego, które po blisko 150 latach odzyskało prawa miejskie, utracone po powstaniu styczniowym. Prezentacji walorów miasta dokonał jego burmistrz Paweł Dąbrowski.
Obradom Zjazdu towarzyszyła, jak zawsze, miła atmosfera. Spotkania, zjazdy, konferencje WRTR to niezwykły czas twórczych, serdecznych spotkań i wymiany doświadczeń.
XV Zjazd WRTR był szczególnie wyczekiwany. Regionaliści – niezwykle aktywni działacze społeczni, mieli już dość „pandemicznej izolacji” i z utęsknieniem wyczekiwali na to spotkanie.
Grażyna Gliwka